Jak připravit stavební odpad k recyklaci?
Téměř devadesát procent stavebních odpadů je zdravotně nezávadných, a tedy vhodných k recyklaci. Proto při přípravě odpadu k odvozu zkontrolujte, zdali není znečištěný nebezpečnými látkami. Oddělte jednotlivé komponenty a další příměsi jako je např. papír, dřevo, igelit. Čistou stavební suť, pokud to bude možné, rozdělte do skupin na betony, cihly a živice. Velikost stavebního odpadu nesmí být větší než: 40 x 40 x 40 cm. Poté odpad můžete předat k recyklaci.
Pokud je součástí odpadu nežádoucí příměs, která není vhodná k uložení nebo recyklaci. Zabalte tento odpad do vhodných pytlů a nechte ho odvézt specializovanou firmou spolu se sutí na řízenou skládku.
Kam stavební odpad odvést?
Odpad můžete odvést do sběrného dvora, nebo využijte služeb specializované firmy. Pokud máte odpad připravený v pytlích, chcete, aby s ním bylo nakládáno bezpečně a v souladu se zákonem a nechcete s odvozem ztrácet čas, využijte služeb specialistů na recyklaci a likvidaci.
Jaký stavební odpad přijímáme?
Likvidace stavebního odpadu je jednou z našich specializací. Zde je seznam toho, jaký odpad můžete přivést k nám:
- Beton, beton s armaturou, sloupy, pražce
- Cihly, cihelné zdivo, omítka
- Výkopová zemina a kameny
- Asfalt (bez dehtu)
- Tráva, listí, větve, dřevo
Další využití stavebního odpadu
Některé materiály jsou lépe recyklovatelné, jiné méně. K nejčastěji a nejlépe recyklovatelným materiálům ze staveb patří dřevo, sklo, plast, kovový odpad a očištěné staré cihly, které lze využít na další zdění. Rozdrcenou suť lze využít při zasypávání otvorů nebo jako výplň podloží příjezdové cesty. Kameny poslouží jako výplně do betonových konstrukcí.
Téma likvidace stavebního odpadu máme již tedy plně vysvětlené a v příštím příspěvku se budeme věnovat stavební suti.