Recykláty jsou produktem recyklačních linek, kam se vozí stavební suť. Stavební suť (čtěte Co je stavební suť) je následně mechanicky rozdrcena a roztříděna do různých velikostních frakcí. Vznikají tak různé druhy recyklátů, které mají široké další uplatnění. Pojďmě se tedy společně podívat, jaké máme k dispozici druhy recyklátů a jak je můžeme dále využívat.

Asfaltový recyklát

Získává se v podobě tzv. ker odlamovaných z povrchu, nebo frézováním za studena. Své využití nachází například při výstavbě nebo úpravě málo vytížených cest, cyklostezek, parkovacích nebo jiných zpevněných ploch. Hodí se při zakládání staveb nebo při stavbě komunikací. Lze ho použít i jako materiál ke stavbě protihlukových stěn.

Druhy recyklátů a jejich využití

Betonový recyklát

Pro využití betonového recyklátu je klíčová jeho kvalita. Velmi často se používá jako materiál pro podkladní vrstvy, k zásypům nebo k terénním úpravám. Využít se dá i při zpevňovacích pracích, jako kamenivo železničních svršků nebo jako kamenivo do nových betonů nižších tříd.

Cihlový recyklát

Čistý cihelný recyklát má široké využití. Nejčastěji je používán jako zásypový materiál pro stabilizaci podkladů u nestmelených vrstev vozovek, k zásypům inženýrských sítí nebo k výrobě nových cihlářským stavebních dílů. Použití má i v zahradnictví jako spodní vrstva zadržující vláhu místo drahého keramzitu. Nebo pro zelené střechy. Tzv. cihelná moučka je vhodná k výrobě antukového povrchu.

Cihly z bouračky

Cihly z bouračky se dají ještě skvěle použít. Posloužit mohou jak v exteriérech, tak i ve vnitřních prostorách. Pálené cihly jsou vyráběné z čistě přírodního materiálu a jde o nejstarší umělé stavivo.

Režné cihly, konky, zvonivky

Cihly se v dnešní době nepoužívají pouze na vyzdívku stěn. Využití najdou i například v prostorech kolem domu a na zahradách. Konky poslouží k výrobě podlah, chodníků, obrubníků, zídek, zahradních krbů, grilů nebo lavic.

Druhy recyklátů - cihlový krb
Cihlová cesta zahradou
Cihlová studna stojící uprostřed zahrady

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ