Plánujete stavební úpravy, budovat zámkovou dlažbu, nebo potřebujete jen zvolit vhodné dekorační oblázky na záhony? Na každou z možností se bude hodit jiná frakce (velikost) kameniva. Pojďte si v tom udělat jasno.

Podklad pod dlažbu

Pokud zvolíte špatnou velikost frakce, může se stát, že se cesta začne brzy propadat. Jednotlivé vrstvy kameniva volte podle toho, zdali dlažba bude pouze pochozí, nebo po ní budou jezdit auta. Čím více bude namáhána, tím více vrstev kameniva použijte.

Pochozí dlažba: 1. vrstva udusaná hlína → 2.vrstva štěrk frakce 4 – 8 mm ve výšce 15 cm → 3. vrstva štěrkopísek frakce 4mm ve výšce 5 cm → 4. vrstva dlažba.

Pojezdová dlažba pro auta do 3,5t: 1. vrstva udusaná hlína → 2. vrstva štěrk frakce 16 – 32 mm ve výšce 15 cm → 3. vrstva štěrk frakce 4 – 8 mm ve výšce 15 cm → 4. štěrkopísek frakce 4mm ve výšce 5 cm → 5. vrstva dlažba.

Podklad pro chodník

1. vrstva je udusaná hlína → 2. vrstva štěrk frakce 4 – 8 mm ve výšce 4 cm → 3. vrstva dlaždice

Obsypové kamenivo okolo potrubí

Budujete přepad z jímky na dešťovou vodu nebo koupací jezírko? V tom případě budete používat drenážní trubky a potřebujete vybrat to správné kamenivo. Pro drenážní potrubí je vhodné použít štěrk, nebo kačírek ve frakci 16 – 32 mm. Pro odpadní potrubí volte oblázky, které nemají ostré hrany.

Dekorační kamenivo

Existuje dekorační kamenivo v mnoha barvách a velikostech a každé zahradě bude slušet jiné. Z velké části záleží na vašem vkusu a designu zahrady. Myslete ale na to, že ke každé rostlině se hodí jiná frakce kamenů. Doporučujeme druhy kamenů příliš nemíchat, ale volit barevně stejné, které se budou lišit pouze frakcí. Menší kameny se budou hodit jako mulč k rostlinám a větší na obsypy či celé chodníky.

A jak si můžete doma na zahradě vytvořit štěrkový záhon? Tomu se budeme věnovat v příštím příspěvku.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ