Jaké máme druhy kompostu jsme již řešili v předchozím příspěvku, dnes se budeme věnovat jeho využití. Kompost obsahuje mnoho složek, z nichž nejcennější je humus. Ten ocení všechny plodiny na vaší zahradě od stromů a keřů, přes trávník až po květiny a zemědělské plodiny. Kompost můžete použít i ve větším měřítku, a to při hnojení zeleně v parcích, nebo pro zatravněná hřiště či ovocné sady. Založit kompost není otázkou pár dní, ale spíš měsíců či jednoho roku. Proto v případě, že ho potřebujete dříve, než váš kompost vyzraje, nebo s tím jednoduše nechcete mít práce, můžete si ho pořídit.

Využití surového kompostu

Ještě surový kompost (nedokonale rozložený) lze využít jako mulč ke stromům nebo keřům. Také ho lze použít jako ochrannou vrstvu před plevelem, proti odpařování vody, nebo při zazimování rostlin, které ochrání před mrazem.

Využití vyzrálého kompostu

Vyzrálý kompost (rozložený sypký kompost) lze využít pro každou rostlinu a je prospěšný pro všechny plodiny bez limitů. Vyzrálý kompost můžete také smíchat s vodou a získat výluh plný živin, kterým lze rostliny zalévat. Největší množství živin, a tedy největší užitek pro rostliny, má kompost od března do srpna. Protože během chladnějších měsíců dochází k odplavování prospěšných látek z půdy.

využití kompostu
Vyzrálý kompost vhodný do truhlíků
Zdroj: https://www.freepik.com/

Tři hlavní důvody, proč je dobré mít kompost

  1. Zužitkujete všechen biomateriál, který vyprodukujete v domácnosti, ať už pochází z kuchyně nebo zahrady.
  2. Získáte hnojivo, bohaté na humus, po kterém rostliny porostou rychleji.
  3. S pomocí kompostu vypěstujete kvalitní ovoce a zeleninu v bio kvalitě, která bude plná vitamínů.

Hlavní benefit tudíž vidíme v tom, že ušetříte za kupované hnojivo, za drahou bio zeleninu a svoz bioodpadu, ale také uděláte něco pro své zdraví.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ