Máte na zahradě nevyužitou plochu, kterou byste rádi zkultivovali? Kačírek je jednoduchým a praktickým řešením. Není příliš vhodný pro vysoce namáhané příjezdové a pochozí komunikace, ale skvěle se hodí kolem domu, kde absorbuje vodu a vyrovná terénní nerovnosti. Propraný kačírek na zahradě má také dekorativní funkci. Oživí záhon nebo okolí zahradního jezírka, kterému dodá přírodní vzhled.

Co je to kačírek a jaký druh zvolit?

Kačírek neboli přírodní kamenivo se získává tříděním říčního písku. Jde o všestranný materiál, který lze použít v moderních i tradičních zahradách. Odlišuje se od jiných drtí a štěrků tím, že jde o směs kameniva a valounů různých zrnitostí a barev. Jednotlivé oblázky jsou opracované a mají hladké okraje. Výběr kačírku závisí především na tom, kam ho chcete umístit a zdali bude plnit dekorační nebo pouze užitkovou funkci.

  • Bratčický tříděný kačírek je vhodný k vyrovnání terénních nerovností a k výrobě betonu. Toto přírodní těžené kamenivo obsahuje frakce různých velikostí a barev.
  • Dunajský kačírek je vymývaný, takže neobsahuje nadměrné nečistoty. Lze jej použít k okrasným účelům na zahradách, při vytváření okrasných chodníků, při obsypaní rostlin, stromů i ploch kolem bazénů.
  • Dunajské oblázky využijete při dekorování zahrady s okrasnými travinami a trvalkami, ale také při terénních úpravách kolem domu.
  • Kačírek Čeperka je vymývaný a skvěle se hodí pro vodní plochy. Zastane funkci přírodní filtrace vody pro ryby i rostliny v jezírku. Také se hodí k mulčování půdy, na ozdobné posypy nebo pro dekorování okapových ploch a soklů.
  • Gabionový kámen je možné využít do gabionových plotů, nebo s ním můžete oživit okrasnou skalku bez nutnosti spotřeby velkého množství kamene.
Gabionový plot
Zdroj: www.freepik.com

Kde mohu kačírek na zahradě použít?

Kačírek na zahradě má vlastnost odvádět vodu, proto je vhodné jej umístit tam, kde dlouhodobě neroste tráva a kde je vlhko. Pomůže vám zútulnit nevzhledná zákoutí ale také okolí bazénu či jezírka. Na slunných místech bude naopak krásným dekorativním prvkem. Vytvořit z něho můžete například kamenitý záhon, cestičku kolem domu nebo okraj terasy.

Kačírek na zahradě
Zdroj: www.freepik.com

Kačírek se také hojně používá při realizaci střech přitížených kačírkem.

Jakou barvu kačírku vybrat?

Před zakomponováním kamenů do designu zahrady doporučujeme si nejprve udělat návrh. V ideálním případě vybírejte barvu, která zvýrazní nebo doplní to, co již v zahradě je. Barevnost přizpůsobte fasádě domu a terase.

Jsou součástí exteriéru domu skleněné prvky nebo dřevěný povrch? Zvolte jemnější barevné kombinace v bílé, světle šedé a černé barvě. Hnědá, tmavě šedá nebo cihlová barva se hodí do zahrad anglického typu. Pokud chcete něco jedinečného, můžete zvolit dva druhy barevných kombinací. V případě, že na vaši zahradu příliš nesvítí, světlý odstín kačírku ji dokážete rozjasnit.

Vytvoření kamenitého záhonu v pěti krocích

Kamenitý záhon
Zdroj: freepik.com

Oblázkové záhony vypadají nejen krásně, ale také se snadno udržují. K jeho vytvoření budete potřebovat:

  • Kačírek – materiál a množství zvolte na základě plochy, kterou chcete zasypat.
  • Geotextilii – kupte textilii s větší hustotou, která zabrání prorůstání plevele.
  • Zeminu a rostliny – vybírejte rostliny, kterým se v tomto prostředí daří.

Postup:

  1. Před založením kamenného záhonu je nutné vyhloubit jámu o hloubce přibližně 45 až 50 centimetrů.
  2. Vykopaný povrch zarovnejte a naplňte odplevelenou směsí zeminy s kompostem.
  3. Na zeminu položte geotextilii tak, aby přesahovala přes okraj jámy.
  4. Geotextilii rozstřihněte ve tvaru X tam, kde chcete zasadit rostliny. K tomuto účelu se nejlépe hodí kapradiny, skalničky, mechy, jehličnany a keře.
  5. Zasypte povrch a okolí rostlin kamínky o rozměrech nejlépe 1 až 2 cm. Záhon můžete doplnit i většími kameny, které částečně zapustíte do země. Nakonec nezapomeňte rostliny zalít a zastřihnout okraje textilie.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ