Není žádným tajemstvím, že krásný trávník umí vyrazit dech. Než ovšem zasadíte travní semeno, musíte si připravit vhodný trávní substrát. Tento postup vám pomůže vyhnout se chybám a dosáhnout nejlepších výsledků.

Co je to travní substrát?

Substrát tvoří vegetační vrstvu pro kořeny trav tvořících trávník. Obsahuje hlavní část kořenového systému a místo, kde kořeny dýchají. Propustnost vzduchu určuje zdraví a stav trávníku.

  • Katrovaný substrát substrát se využívá jako finální vrstva při úpravách zahrad, dokončovacích terénních prací. Je také vhodná jako vegetační podklad pod travní koberec a výsev trávníku. Podporuje kvalitní klíčení a růst travního osiva, udržení živin a dobrou propustnost vody. Dosahuje skvělých výsledků při regeneraci poškozených míst. Po přimíchání kompostu se výborně hodí i do skleníku.
  • Nekatrovaný substrát je kvalitní nezpracovaná černozem, která se hodí převážně jako podklad pro katrovaný substrát. Při použití rotavátoru i na finální vrstvu velkých ploch. Lze s ní dorovnat velké terénní nerovnosti.
Travní substrát s osivem pro zakládání trávníku
Zdroj: wwwfreepik.com

Jak připravit terén pro výsev trávníku?

  1. Nejprve je potřeba vyčistit potřebnou oblast. Vykopejte půdu do hloubky nejméně 15 cm.
  2. Všechny rostliny, plevel a zbytky starého trávníku je třeba odstranit, než vytvoříte nový trávník.
  3. Pro opravdu silný a zdravý trávník musí být travní rostliny schopny poslat své kořeny hluboko do země. Aby se jim to podařilo, doporučujeme prokypření půdy, které rozbíjí jakékoli zhutnění a otevírá strukturu zeminy. Voda tak může bez větších zábran pronikat.
  4. V případě potřeby si připravte čerstvou ornici obsahující minerální hnojivo.
  5. Vyrovnejte povrch, dokud nebudete mít jemnou vrstvu. Tu potom hráběmi lehce rozhrňte a rovnoměrně posypte travním osivem.

Vyberte si správný typ travního osiva pro váš trávník

Nejdůležitějším faktorem travního osiva je klíčivost, stáří a čistota. Všechny tyto údaje najdete na balení při nákupu. Je proto důležité těmto informacím věnovat pozornost. Také si při koupi zkontrolujte dobu použitelnosti. Pouze rok vydrží osivo bez výrazné ztráty klíčivosti a do dvou let tuto schopnost ztrácí úplně. Zkoušku klíčivosti před osetím můžete vyzkoušet doma na vlhkém filtračním papíře v uzavřené průhledné krabičce, ve které udržujte stálou vlhkost.

Na co si dát při výsevu trávníku pozor?

Plevel

Prvním problémem, kterému se žádný zahrádkář nevyhne, je plevel. Jeho semena při prokypřování půdy vyjdou na povrch a vrostou do nového trávníku, což je nežádoucí. Při setí je proto potřeba zvýšit množství travního semene, abyste překonali potenciální semena plevelů. Pokud máte dostatek času, nechte na připravené půdě semena plevelů vyklíčit a týden před výsevem místo postříkejte přípravkem na hubení plevele.

Hustota osetí

Technika osevu záleží na každém z nás a na zkušenostech člověka, ale na malých plochách se provádí nejčastěji osev ručně. Jedná se o jednoduchou a nenáročnou metodu, při které je ovšem důležité dbát na pravidelné rozmístění osiva. Největší chybu, kterou většina lidí při setí travního osiva dělá, je, že na příliš malou plochu umístí příliš mnoho semen. Každé semeno vytvoří rostlinu, která potřebuje prostor pro růst a dostatek denního světla. Když jsou rostliny příliš blízko u sebe, stávají se nemocnými a slabými. Někdy houbová choroba napadne přeplněné sazenice a zničí je. Proto se doporučuje 25-30 gramů travního osiva na metr čtvereční.

Hloubka osetí

Výsev si můžete dále usnadnit přidáním písku nebo pilin do osiva. Tím vznikne větší množství a nedochází k nepravidelnému osetí. Travní semeno nemusí být pohřbeno hluboko v půdě, stačí mu pár milimetrů hluboko. Proto se doporučuje přejet povrch hráběmi a lehce travní semeno zakrýt. Čerstvé osivo je potřeba také chránit před ptáky, kteří mohou vyzobávat zrníčka.

Úprava travního substrátu hráběmi
Zdroj: www.freepik.com

Půdní vlhkost

V neposlední řadě je důležité při zakládání trávníku udržet půdu vlhkou, dokud tráva silně neroste. Pokud budete mít štěstí, matka příroda vám pomůže deštěm. Pokud se tak nestane, použijte hadicový nástavec, z kterého bude voda jemně padat na půdu. Pokud by byl proud příliš silný, mohlo by se osivo vyplavit.

První sekání

Trávník už povyrostl a přichází čas ho poprvé posekat. Důležité je to neuspěchat a trávu posekat až dosáhne výšky přibližně 7,5 cm. Sekáním si zajistíte hustý travnatý porost, který bude mít lepší fyzickou kondici. Navíc vybudujete odolný kořenový systém proti vnějším vlivům.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ