Zahradničení na vysokém záhonu je velice oblíbenou metodou. Za krátkou dobu vypěstujete jak okrasné rostliny, tak kvalitní zeleninu plnou vitamínů. Vysoké záhony prodlouží rostlinám vegetační období a vám zajistí větší úrodu. Základem je použít organický kompost, který z vašeho záhonu vytvoří živý ekosystém.

3 hlavní důvody, proč si pořídit vysoký záhon

  1. Udržuje teplé mikroklima, díky kterému plodiny lépe a rychleji rostou.
  2. Snadno se udržuje, téměř bez výskytu plevele.
  3. Nemusíte se k němu ohýbat.

Co je to vysoký záhon?

Jedná se o volně stojící orámovaný záhon tradičně bez dna, který je umístěn nad zemí na slunném místě. Dno je obvykle otevřené proto, aby kořeny rostlin měli přístup k živinám půdy pod úrovní terénu. Je ale možné vyvýšený záhon postavit také na vydlážděném nebo kamenitém povrchu.

Umístění záhonu je velice variabilní. Hodí se na balkón, terasu nebo venkovní zahradu, kde může být krásným dekorativním prvkem.

Dekorativní vysoký záhon s květinami
Zdroj: www.unsplash.com

Vyvýšený záhon může být vyroben z několika různých materiálů. Nejběžnějším z nich je dřevo, které dodá zahradě přirozený vzhled. Jeho nevýhodou je, že časem uhnívá, proto mnoho zahrádkářů volí odolnější materiály (kámen, železo, beton, cihly). Nabízí se ale ještě jedna možnost. Vytvořit kopečkový záhon z navrstvené zeminy, který splní stejný účel.

Kompost ve vysokého záhonu
Zdroj: www.unsplash.com

Kompost: hlavní složka vysokého záhonu

Kompost primárně slouží k hnojení půdy. Jeho hlavní složkou jsou organické látky původem z odumřelých zbytků rostlin. Rozkladem této organické hmoty se vytváří kyprá zemina s humusem. Rozhodnete-li se pro kompostování, využijte domácí bioodpad. Ten může obsahovat: trávu, listí, zbytky rostlin, části keřů, kůru, slámu, seno, piliny apod.

Kompost lze použít přibližně po roce od založení. Pokud ho potřebujete hned a nemáte možnost si vyprodukovat vlastní, není nic jednoduššího než si ho koupit. Tím budete mít jistotu, co kompost obsahuje a nezanesete si plevel a nežádoucí mikroorganismy do záhonu.

Doporučení pro stavbu vysokého záhonu

Před založením vysokého záhonu si nejprve rozmyslete, jakou zeleninu a rostliny v něm chcete pěstovat a podle délky kořenového systému, zvolte množství kompostu a zeminy. Například pro ředkev bude potřeba větší množství než pro listovou zeleninu. Nižší plodiny sázejte k okraji záhonu, aby měly dostatek světla.

Počítejte, že čím více organického materiálu do vysokého záhonu umístíte, tím rychleji se bude propadat, kvůli rychlému rozkladu. Proto je potřeba každou sezónu kompost doplnit a vysoký záhon při zakládání naplnit správným množstvím půdní směsi.

Doporučujeme tento poměr:

  • 50 % kompostu,
  • 30 % půdy (může obsahovat písek, dřevěné uhlí, kamennou moučku, perlit či zeolit),
  • 20 % provzdušňování (nařezané větve nebo dřevní štěpka).

Půdní směs pokládejte od nejhrubší po nejjemnější vrstvu.

Organická hmota pojme velké množství srážek, které se ale rychle odpařuje. Tomu lze výrazně zabránit mulčováním. Pro zajištění správného odtoku vody, doporučujeme na dno záhonu položit vodopropustnou geotextilii, která zabrání odplavování zeminy.

Co pěstovat ve vysokém záhonu?

Pokud máte záhon připravený, můžete zasadit první rostliny. V prvním roce je záhon plný živin, proto je dobré zasadit náročnější druhy květin, bylin a zeleniny. Zajisté se bude dařit rajčatům, okurkám, dýním, cuketám, pórku, celeru a dalším košťálovinám. V dalších letech zasaďte méně náročnou zeleninu, ke které patří například špenát, mrkev, petržel nebo ředkev.

Vysoký záhon se stane krásným i praktickým řešením, které vám bude dělat radost mnoho let.

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČTENÍ